Review in Muzykoteka

Recenzja: Wojciech Benicewicz to artysta wizualny (projektuje okładki płyt i książek), jest szefem artystycznym Wydawnictwa Okultura, wygląda jak szalony alchemik, a ponadto tworzy muzykę. W zeszłym roku nakładem Requiem ukazała się jego solowa płyta ‘Fujarki’, na którą przyszło nam czekać ponad 10 lat.

Pracę nad albumem rozpoczął w 2001 roku, a sfinalizował dopiero w 2011. Stąd ‘Fujarki’ są swoistym wskaźnikiem zmian, jakie zaszły w polskiej muzyce elektronicznej przez ostatnią dekadę. Dodajmy, że w specyficznej, co już tytuł sugeruje, bo opartej o brzmienie instrumentów dętych, muzyce elektronicznej. Połączenie tych dwóch światów czasem wydaje się oczywiste i naturalne, a czasem wręcz przeciwnie, sztuczne i przaśne. O ile momentami utwory trącą myszką, to z dystansu nie sposób ich nie docenić. Na płycie odzwierciedlono niemal wszystkie trendy, jakie przez ostatnie lata dominowały w elektronice. Niektóre straciły na aktualności, na świeżości, ale u Benicewicza to nie jest zarzut – stworzył, paradoksalnie, bardzo spójny muzyczny kalejdoskop. Kolejne utwory zabierają nas w rejony IDM, ambient czy dub. Ten ostatni pojawia się w Follow The Rainbow, który zaczyna się pompatycznie, ale kończy sielankowo. W Mr Twistersłychać echa turntablizmu. State 4 to bardzo plastyczny ambient w stylu Carbon Based Lifeforms. Najlepsze są jednak początek i koniec. Otwierający Horn Head to powoli rozwijającą się prog-elektronika, Spring z kolei jest dynamicznym i rytmicznym utworem w stylu Steve’a Reicha. Minimal music wraca jeszcze w Riverrun w sporej asyście dęciaków. Zamykające płytę Werther i Lament są zaś urzekająco delikatne. Liryczność podkreśla nowy element muzycznej układanki – fortepian. ‘Fujarki’ to mozolnie wypracowana układanka, w której nie brakuje dyscypliny, ale i fantazji.

Opakowanie:  Mój komentarz a propos wizerunku Benicewicz dotyczył zdjęcia Diany Daia, które znajdziecie w środku zmyślnie skonstruowanego ekopacka – nie spotkałem się wcześniej z taką 3,5 panelową wersją. Za projekt okładki odpowiedzialny jest Łukasz Pawlak i muszę przyznać, że to piękna grafika, która łączy w sobie stare z nowym – dokładnie tak, jak muzyka.

Benicewicz – Fujarki [Requiem, 2012]

Comments Are Closed